5/10s & Brave Tales
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


The purpose of this forum is the development of topics, new ideas and suggestions about RPGs.
 
HomePortalGalleryLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Ο σκοπός του φόρουμ.

Go down 
+3
Berethen
Brave Tales
xitos
7 posters
AuthorMessage
xitos
Developers
Developers
xitos


Posts : 554
Points : 5341
Reputation : 6
Join date : 2011-12-22
Location : Inside Vlador's abandoned hut.

Character sheet
Character: A marked one
Level: Enough to draw the lines
Class/Kit: Anything works

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Thu Dec 22, 2011 1:04 pm

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Εκατσα και σκέφτηκα με το φτωχό μου το μυαλό μια μέρα και κατέληξα στα εξής συμπεράσματα. Φτιάξαμε ένα κόσμο για να παίζουμε dnd και σιγά σιγά έγινε γνωστός σε αρκετό κόσμο. Δεν είναι οτι είναι ο καλύτερος κόσμος, ή οτι διασκέδασε εκατομύρια παίκτες, η οτι έχει κάτι διαφορετικό απο τους άλλους κόσμους που υπάρχουν και έχουν εκδοθεί σε βιβλία. Είναι μετριότατος και το λέω με επιείκεια. Ένα πράγμα τον κάνει να ξεχωρίζει.

Όσοι ασχολήθηκαν μαζί του κόλησαν, και πιστεύω κόλησαν γιατι έβαλαν κι αυτοί τη σφραγίδα τους, τον άλλαξαν λίγο προς την κατεύθυνση που τους άρεσε. Δεν έχει σημασία πόσοι ήταν, σημασία έχει πόσο όρεξη έχουν όλοι αυτοί για να τον πάνε παραπέρα κατα πρώτων, και κατα δευτερον πόσοι θα γίνουν με το σημερινό ρυθμό που γίνετε γνωστός.

Ήμουν καιρό σε επαφές με άτομα που προσέθεταν πράγματα στον κόσμο και είχαμε το εξής πρόβλημα. Αυτά που προσέθετε ο ένας δεν κολούσαν με αυτά που προσέθετε ο άλλος. Εκεί πχ που ο ένας έβαζε θάλασσα ο άλλος έβαζε βουνό. Οκ, δε λέω, μου άρεσε που ο καθένας έκανε αυτό που γουστάριζε για να φχαριστιέται το παιχνίδι του, αλλα έπρεπε που και που να παίζω ενα ρόλο συντονιστή, να έρχομαι σε επαφή με όλους τους DM, και να επεμβαίνω για να μην ξεφύγουν τα πράγματα. Δεν ήθελα να αποκτήσει αυτός ο κόσμος πολλές ταυτότητες, αλλα να έχει μία και αυτη να είναι. Κι άς είναι μέτριος, πιστευω έχει όλες τις προδιαγραφές για να λένε σε λίγα χρόνια οι dndαδες "-Σε ποιο κόσμο παίζετε? -Στο Arrowind". Πείτε με ψώνιο, πείτε με ουτοπιστή, αλλα κοιτάζοντάς το θέμα αμερόληπτα, πιστεύω οτι όσοι έχουν εμπλακεί στην ανάπτυξη του κόσμου έχουν τα φόντα να τον κάνουν απο τους καλύτερους και πιο ολοκληρωμένους.

Υπάρχει άτομο που ασχολείτε με χαρτογράφηση (σχεδιασμό-κλιματικές ζωνες), υπάρχει άτομο που ασχολείτε με κοινονικες δομές (κοινωνικές τάξεις σε διάφορες πόλεις), υπάρχει άλλος που ασχολείτε με νομοθεσία, με αρχαία ιστορία, με νέες κλάσεις και kit και την ισορροπία τους προς τις άλλες, με διπλωματικές σχέσεις, με πολιτικές ίντριγκες, με με με. Πολυς κόσμος για να συντονίσω με το τηλέφωνο. Έτσι γενήθηκε η ιδέα του φόρουμ. Όλες οι απόψεις για νέες προσθήκες και εξέλιξη μπαίνουν εδω, συζητούνται απο συγκεκριμένα άτομα που θέλουν να εμπλακούν στην ανάπτυξη (εννοείτε πως αποποιούνται ως ένα βαθμό το δικαίωμα να παίξουν ως παίκτες), βγάζουμε ένα κοινό πόρισμα βασισμένο στη λογική και ανακοινώνουμε επίσημα πως για συγκεκριμένα ζητήματα ισχύουν συγκεκριμένα πράγματα.

Στα θέματα των αποφάσεων θα πρέπει να κρατήσουμε μια ιεραρχία. Ο καθένας στην ειδικότητά του θα πρέπει να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα λόγου. Π.Χ. τι να πω εγω στο τζιβάγκο για το πως θα είναι ο κόσμος? Αυτός τον ξεκίνησε, δε μου πέφτει λόγος περισσότερο απο αυτόν. Αναλόγως πρέπει να πηγαίνει σε άλλους για πράγματα που έχω ασχοληθεί περισσότερο. Και να ξεκαθαρίσω ένα πράγμα. Δεν πρέπει να παίζει παλιός και νέος, δεν είναι στρατός, πρέπει να παίζει ποιος έχει περισσότερη όρεξη να προσθέσει πράγματα και ποιός μπορεί να το κάνει με καλύτερο αποτέλεσμα.

Είμαστε σε πειραματικό στάδιο και μας πέρνει για την ώρα να έχουμε και άλλα πράγματα πέρα απο τα δικά μας (βλέπε manga) αλλα αν το φόρουμ εδραιωθεί θα πρέπει να το μεταφέρουμε κάπου για αποκλειστικότητα. Για την ώρα όλοι μπορούν να ποστάρουν νέα θέματα με ότι θέλουν για τη διασκέδαση όλων. Mike φτιάξε κι άλλη υποκατηγορία για γενικό φόρουμ please.

Και πάλι καλως ήρθατε, περιμένω απορίες, ιδέες, και γενικά το μακρύ σας και το κοντό σας.

Back to top Go down
Brave Tales
Webmaster
Webmaster
Brave Tales


Posts : 390
Points : 5154
Reputation : 0
Join date : 2011-12-21
Age : 37
Location : At home

Character sheet
Character: Anyone
Level: 6
Class/Kit: Assassin

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Thu Dec 22, 2011 3:25 pm

Χρήστο καλώσ ήρθες κι εσύ στην παρέα μας από μένα και από τα υπόλοιπα μέλη... ελπίζω να σου αρέσει για αρχή αυτό που πσιλοετοίμασα... Ναι ΟΚ θα φτιάξω όσες θες αλλά καλό είναι να ωάλεις κι εσύ λίγο το χεράκι σου εδώ μέσα να τα ωάλουμε σε μια μικρή σειρά γιατι ακόμα δεν άνοιξε και μου φαίνεται βουνό!!!
Back to top Go down
https://d100.rpg-board.net
Berethen
Developers
Developers
Berethen


Posts : 391
Points : 5001
Reputation : 4
Join date : 2011-12-22
Location : Great Forest

Character sheet
Character: Berethen
Level: 1
Class/Kit: Commoner

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Thu Dec 22, 2011 4:20 pm

"Καλώς ειπώθηκαν τα πράγματα"

Είπε το γέρικο ξωτικό κοιτάζοντας τη φωτιά μέσα απο τα δασιά του φρύδια.Τα μάτια του μοιάζαν μισόκλειστα και κουρασμένα καθώς παρατηρούσε τη φωτιά όμως στην πραγματικότητα έβλεπαν καλύτερα απο κάθε άλλη φορά.

"Και με τη Silth τι έγινε παππού?"
"Είπαμε.LADY Silth."
"Αφού δέ θέλει να τη λέμε έτσι."
"Ας μή θέλει.Το λοιπόν,περίπου 3 χρόνια πρίν τη νέα γέννηση..."




Back to top Go down
Brave Tales
Webmaster
Webmaster
Brave Tales


Posts : 390
Points : 5154
Reputation : 0
Join date : 2011-12-21
Age : 37
Location : At home

Character sheet
Character: Anyone
Level: 6
Class/Kit: Assassin

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Thu Dec 22, 2011 4:29 pm

Ναι ρε... μπράβο! Έτσι ασε μας τώρα με την απορία να μας φάει ζωντανούς για το τί λέει στη συνέχεια η ιστορία... Ρε θα σε σκοτώσω, μη μου τα κάνεις αυτά. Αφού ξέρεις ότι ψωφάω για κάτι τέτοια!!! Very Happy
Back to top Go down
https://d100.rpg-board.net
Balthier
Spammer
Spammer
Balthier


Posts : 110
Points : 4686
Reputation : 4
Join date : 2011-12-22
Age : 31
Location : swis

Character sheet
Character: Balthier
Level: 15
Class/Kit: THE Bard

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Sat Dec 24, 2011 3:53 am

popo ponesan ta matia m Shocked Razz
Back to top Go down
Kyske
Developers
Developers
Kyske


Posts : 602
Points : 5251
Reputation : 3
Join date : 2011-12-24
Location : Smoking Dreamweed somewhere I can't tell..

Character sheet
Character: Κyske
Level: ?
Class/Kit: Ranger/?

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Sat Dec 24, 2011 2:47 pm

Δεν ξερω αλλα δεν μ'αρεσει τοσο η φαση να κανουν κοντριμπιουτ οι παιχτες στον κοσμο ενεργα.Το κανουν ουτος η αλλος αθελα τους.(αυτο για το τηλεφωνο που ειχα με τον Μικε)
Εχω μια ιδεα για το φορουμ που πιστευω την παλευει, γιατι η αληθεια ειναι πως οταν εμαθα για την φαση ξενερωσα. Λοιπον, λεω να κανουμε(αν γινεται) μια φαση στην οποια ο ΝΤΙΕΜ εχει τους παιχτες του σε ενα κομματι του φορουμ, διαφορετικο για καθε ΝΤΙΕΜ και καμπειν. Εκει λοιπον γραφουν οι παιχτες πραγματα και πληροφοριες για το τι γινεται στο γκειμ τους, αλλα δεν μπορουνε να τις δουν αλλοι παιχτες αλλα μονοι οι αλλοι ΝΤΙΕΜΣ για να ξερουν τι γινεται στη φαση, πως, ποτε και που!

Ελατε, αλλαξτε μου γνωμη για το φορουμ, παρακαλω!!!!
Back to top Go down
Brave Tales
Webmaster
Webmaster
Brave Tales


Posts : 390
Points : 5154
Reputation : 0
Join date : 2011-12-21
Age : 37
Location : At home

Character sheet
Character: Anyone
Level: 6
Class/Kit: Assassin

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Sat Dec 24, 2011 5:24 pm

Kύριλε δεν πολυκατάλαβα την ιδέα σου. Καλό θα είναι όμως να μας την ξαναεξηφήσεις αυτη τη φορά όμως στο "Everything About Athas". Είναι ένα forum που βλέπυμε μόνο εμείς οι DMs.
* Καλώς ήρθες κι εσύ * Very Happy
Back to top Go down
https://d100.rpg-board.net
Kyske
Developers
Developers
Kyske


Posts : 602
Points : 5251
Reputation : 3
Join date : 2011-12-24
Location : Smoking Dreamweed somewhere I can't tell..

Character sheet
Character: Κyske
Level: ?
Class/Kit: Ranger/?

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Sun Dec 25, 2011 12:35 am

Δεν μου το βγαζει!! scratch
Back to top Go down
Berethen
Developers
Developers
Berethen


Posts : 391
Points : 5001
Reputation : 4
Join date : 2011-12-22
Location : Great Forest

Character sheet
Character: Berethen
Level: 1
Class/Kit: Commoner

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Sun Dec 25, 2011 6:20 am

Εγώ ψηφίζω αυτό που ήδη έγινε,δηλαδή το μέρος που έχουν πρόσβαση μόνο οι admin.Και εκεί θα ζυμωθεί καλύτερα το πράγμα.


Κι επίσης.Μπορεί να ακουστεί λίγο κάπως αυτο αλλα ο οποιοσδήποτε παίχτης αποφασίσει αύριο το πρωί ότι θέλει να γίνει DM και να παίξει στον κόσμο του arrowind ,έχει το ελύθερο απο μένα φαντάζομαι και απο όλους τους υπόλοιπους,αυτός είναι κι ο σκόπός άλλωστε.


Αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει οτι αυτόματα θα αποκτήσει πρόσβαση στο section Everything About Atrhas.Κοινώς σ αυτό το ζήτημα θα πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι προυπάρχοντες ΝΤΙ ΕΜ εμεις οι τέσσερεις δηλαδή.


Πείτε με φασίστα,αλλα πρέπει να κρατήσουμε λιγάκι τα λουριά τώρα που είναι αρχή μήν εκτροχιαστούμε τελείως.Κι όπως λέει και ο χίτος,έχετε όλες τις προυποθέσεις να παίξετε το παιχνίδι σας χωρίς όμως να χαλάσει το δικό μας...




Αυτά.
Back to top Go down
Kyske
Developers
Developers
Kyske


Posts : 602
Points : 5251
Reputation : 3
Join date : 2011-12-24
Location : Smoking Dreamweed somewhere I can't tell..

Character sheet
Character: Κyske
Level: ?
Class/Kit: Ranger/?

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Sun Dec 25, 2011 9:28 am

Αυτα οντως. στα αλλα κομματια του φορουμ ας πεφτει συζητηση για αλλα θεματα η πραγματα απο το ΝΤΙΕΝΤΙ χωρις να ειναι σποιλερ για αλλους παιχτες. Ας συζηταμε για εκδοσεις και για τροπο παιξηματος κτλ κτλ. δυσκολο μεν αλλα αν δεν γινει, προσωπικα παντα, δεν θα μ'αρεσει και τοσο.
Back to top Go down
Brave Tales
Webmaster
Webmaster
Brave Tales


Posts : 390
Points : 5154
Reputation : 0
Join date : 2011-12-21
Age : 37
Location : At home

Character sheet
Character: Anyone
Level: 6
Class/Kit: Assassin

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Sun Dec 25, 2011 10:16 am

Ναι ρε 'σεις... Γι'αυτό φτιάξαμε άλλωστε και το "Everithing About Athas" και το περιορισαμε στο να το βλέπουμε μόνο εμείς... Ο Χίτος μου προτεινε να φτιάξω άλλα 2 forums για εμάς μόνο. Το ένα θα είναι το "Classes/Kits" για να αναρτήσουμε ότι καινούρια κλάση έχουμε φτιάξει μέχρι τώρα οι οποίες είναι υπό κατασκευή και θέλουμε τις γνώμες όλων σας. Και το άλλο θα είναι το "Keepers & NPCs" για να αναρτήσουμε ότι έχει να κάνει με τουσ φύλακες και με συμαντικούς NPCs.
Back to top Go down
https://d100.rpg-board.net
Kyske
Developers
Developers
Kyske


Posts : 602
Points : 5251
Reputation : 3
Join date : 2011-12-24
Location : Smoking Dreamweed somewhere I can't tell..

Character sheet
Character: Κyske
Level: ?
Class/Kit: Ranger/?

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Sun Dec 25, 2011 10:18 am

ναι αλλα αμα ειναι εμεις να γραφουμε στο εβεριθινγκ αμπαουτ αθας κρυφα και οι παιχτες να ποσταρουν τα σεσσιον τους και τα σκηνικα που μπορει να ειναι σποιλερ για αλλους παιχτες τοτε δεν λεει.
δηλαδη τι να μπω στους παιχτες μου να μπουν στο φορουμ και να δουν πχ τι ειναι σε μια περιοχη που δεν εχουν παει? η να μαθουν κατι για την ζωη καποιου ΕΝΠΙΣΙ? δεν το βλεπεις λιγο φειλ?
επισης τσεκαρε και το μειλ σου μικε!!!
Back to top Go down
Brave Tales
Webmaster
Webmaster
Brave Tales


Posts : 390
Points : 5154
Reputation : 0
Join date : 2011-12-21
Age : 37
Location : At home

Character sheet
Character: Anyone
Level: 6
Class/Kit: Assassin

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Sun Dec 25, 2011 10:28 am

έχεις δίκιο και σε αυτό και θα φροντήσψ να μήν σημβεί τίποτα τέτοιο... μέσα σε κάθε φόρουμ θα αναρτήσω κάποιους κανόνες που δεν πρέπει να παραβιαστούν. ένας κανόνας θα είναι κι αυτός. όποιος από τα μέλη παραβιάσει έστω και έναν από τους κανόνες τότε λυπάμαι αλλά θα τον διαγράψω... θα ήθελα λοιπόν (αν έχεις όρεξη και χρόνο) να μου συντάξεις μερικούς κανονες (όχι πολλούς. 5-6 πιστεύω φτλανουν για να μην γίνει καμιά πατάτα) και να μου τους δώσεισ να τους βάλω. Οι κανόνες θα είναι σε μόνιμη βάση, όποιο forum και να επισκεφτούν "Visible" και με κόκκια γράματα κλπ κλπ κλπ... πως σου φαινεται η ιδέα?
Back to top Go down
https://d100.rpg-board.net
Kyske
Developers
Developers
Kyske


Posts : 602
Points : 5251
Reputation : 3
Join date : 2011-12-24
Location : Smoking Dreamweed somewhere I can't tell..

Character sheet
Character: Κyske
Level: ?
Class/Kit: Ranger/?

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Sun Dec 25, 2011 10:29 am

μωρε κομπλε θα με βολευε να στα στειλω στο μειλ παρα να τα κανω ποστ. μπες αμα ειναι μσν
μην σπαμμαρουμε εδω
Back to top Go down
Brave Tales
Webmaster
Webmaster
Brave Tales


Posts : 390
Points : 5154
Reputation : 0
Join date : 2011-12-21
Age : 37
Location : At home

Character sheet
Character: Anyone
Level: 6
Class/Kit: Assassin

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Sun Dec 25, 2011 10:36 am

μπήκα msn.. κάνε με add. aypnos_eros@hotmail.com
Back to top Go down
https://d100.rpg-board.net
Senaron

Senaron


Posts : 299
Points : 4906
Reputation : 0
Join date : 2011-12-23
Age : 33
Location : ???

Character sheet
Character: Senaron
Level: 13
Class/Kit: Thief/Shadow Dancer

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Sun Dec 25, 2011 4:19 pm

Βασικα " αν και παιχτεις " πιστευω πως σαν ιδεα η ιδεα του Kyske ειναι καλη και εξηπιρετει!!! Με απλα λογια αυτο που ειπε ( αν καταλαβα καλα ) ειναι να φτιαχτουν καποια γκρουπακια που στο καθε ενα θα ειναι μεσα οι παιχτες με επικεφαλη τον Ντι Εμ τους... πχ: mike---> DM , members: Senaron, Balthier, Azarath klp klp και το γκρουπ μας δεν θα μπορει να εχει προσβασει στο γκρουπ των αλλων οπως και το αντιθετο..... Γιατι σιγουρα και αθελα μας πιστευω ο καθε ενας θα θελει να μυραστει μια γαματη μαχη, μια περιπετια δυσκολη και αλλα πολλα.... Πραγματα που εν αγνια μας μπορει να ειναι μεγαλο spoil... :-/ .... Τωρα και αυτο με τους κανωνες που ειπε ο Mike παλι γινετε απλα μην εισαι τοσο αυστηρος... Μπορει καποιος να γραψει κατι κατα λαθος, μην ξεχνατε πως οι παιχτε δεν μπορουν να ξερουν τι ειναι spoil για εσας, για το τι εχετε σκευτει.... ( πιστευω ) οποτε μια λυση ειναι η "απομονωση" σε γκρουπ η αλλη λυση ειναι οι κανωνες και βλεποντας κανοντας..... Και για να ημαστε ρεαλιστες αν καποιοι θελουν να μιλισουν για τα επιτευματα τους πχ , μπορουν να το κανουν και εκτος των γκρουπ ειδικα αμα εχουν γνωριστει!!!! Οποτε πιστευω πως καλο θα ηταν απο μονοι οι Ντι Εμ να μιλισετε στους παιχτες σας και να του εξιγισετε τον λογο που δεν θα πρεπει να αναφερθουν και να εξιστορισουν τις ιστοριες τους.... Δεν νομιζω να μην το δεχτουν και να μην σας καταλαβουν.... Στην τελικη, αν και δεν μου αρεσει, Αυταρχισμος!!! πχ λετε ο ενας στον αλλον τι γινετε, μαθενετε πραγματα που επρεπε να τα ανακαληψετε μονοι σας, μας γααατε το story, ΟΚ πλεον δεν υπαρχει νοημα να τα παιξετε, χαθηκε μαγια, το σεσιον τελειωνει εδω και καλα ημαστε.... :-/ οχι και οτι καλλιτερο σαν λυση αλλα στην τελικη......
Πωωω πολλα εγραψα και δεν το καταλαβα... :-/ μλκια μου σπαμαρα!!! Σορρυ !!!!
Back to top Go down
Kyske
Developers
Developers
Kyske


Posts : 602
Points : 5251
Reputation : 3
Join date : 2011-12-24
Location : Smoking Dreamweed somewhere I can't tell..

Character sheet
Character: Κyske
Level: ?
Class/Kit: Ranger/?

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Mon Dec 26, 2011 5:28 am

αυτο ακριβος λεω!! πιστευω οτι ετσι θα βοηθηθει να μαζευτει και περισσοτερο ΝΤΑΤΑ πολυ ποιο συντομα. και εχεις δικιο οτι αμα θελουν οι παιχτες θα τα πουνε, αλλα να μην τους το κανουμε ποιο ευκολο φερνοντας τους παρεα σε ενα μεγαλο ''τραπεζι''!!
Ξεχωριστα λοιπον ''δωματιακια'' για τον ντιεμ και τους παιχτες του οπου αλλοι παιχτες δεν εχουνε προσβαση και ξεκινωντας ετσι αν μπουνε και κανονες αργοτερα για το τι πρεπει και το τι οχι, ανοιγουμε και ενα θεμα που ειναι για ολους, ωπος π.χ. ο αρχοντας, ντιεντο μουσικες και τετοια!!
Back to top Go down
Senaron

Senaron


Posts : 299
Points : 4906
Reputation : 0
Join date : 2011-12-23
Age : 33
Location : ???

Character sheet
Character: Senaron
Level: 13
Class/Kit: Thief/Shadow Dancer

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Mon Dec 26, 2011 5:47 am

Καλα ναι έχεις δίκιο αν ήμαστε όλοι μαζεμένοι αναπόφεχτα θα πεταχτεί κάτι..... Τέσπα όπως και να έχει είναι στο χέρι σας, το φορουμ ακόμα στήνετε, οπότε claim!!! έγω δεν έχω πρόβλημα ούτος η άλλος, ούτε πρόκοιτε να παρεξιγίσω το "απόκομα" από τους άλλους παίχτες!!!! Razz

The time will reveal the noble and rough journeys of the chosen ones......
Back to top Go down
SnowRust
V.I.P
V.I.P
SnowRust


Posts : 26
Points : 4557
Reputation : 0
Join date : 2011-12-29

Character sheet
Character:
Level:
Class/Kit:

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Fri Dec 30, 2011 2:54 am

Καλησπέρα σε όλους.
Βλέπω με ιδιαίτερη χαρά κάτι που ξεκίνησε ως απλή ιστορία πριν απο χρόνια να εξελίσσεται σε υπόθεση των πολλών σήμερα. Ελπίζω σύντομα να εχω πρόσβαση και στις συζητήσεις μεταξύ των Story Teller (DM). Επιτρέψτε μου όμως εξ αρχής να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις και προβληματισμούς σχετικά με το ολο εγχείρημα ακόμα και με κίνδυνο να μακρυγορήσω. Οπως κάποιοι απο εσάς γνωρίζετε, απο τις κατ' ιδίαν συζητήσεις μας, ο κόσμος αυτός σχεδιάστηκε για κάποιο σκοπό και στόχο και ως εκ τούτου είναι πεπερασμένος. Αυτό συνέβει διότι είχα το κουσούρι (το οποίο διατηρώ ακόμα) να σχεδιάζω τις ιστορίες μου ξεκινώντας από το τέλος. Φυσικά λόγω έλλειψης εμπειρίας αλλά και χρόνου δεν κατάφερα να φτάσω μέχρι τέλους με κανέναν απο τους παίχτες μου. Ακόμα ακόμα δεν ξέρω πόσοι από τους story teller εδω μέσα γνωρίζουν ολόκληρη την ιστορία για τον κόσμο. Αυτό φυσικά δε σημαίνει σε καμία περίπτωση πως ο κόσμος μου ανήκει ή πως θα πρέπει να εχω τον τελευταίο λόγο σε οτι τον αφορά (αυτά προς αποφυγείν παρεξηγήσεων). Αισθάνομαι όμως την ανάγκη, μιας και κάποιοι περιμένουν να πω δυο λόγια, να εξηγήσω για ποιόν λόγο σταμάτησα να συμμετέχω ενεργά στον εμπλουτισμό του. Ο πρώτος λόγος είναι οτι επιτέλεσε το έργο του, και ο δεύτερος και κυριότερος οτι κατά τη γνώμη μου ένας προκατασκευασμένος κόσμος (και μάλιστα τόσο συνηθισμένος) περιορίζει σε πολύ σημαντικό βαθμό το σχεδιασμό και τη δημιουργικότητα ενός Story Teller αλλά και κουράζει τους παίχτες. Δεν προσπαθώ φυσικά να αποθαρρύνων κανέναν απο το να ασχοληθεί με τον κόσμο αυτόν, απλώς πιστεύω πως όλος αυτός ο ενθουσιασμός και η όρεξη που βλέπω εδω μέσα θα μπορούσαν εν μέρη να αναλωθούν και σε συζητήσεις για αλλα campeign settings, κόσμους και ήρωες βιβλίων, εμπειρίες απο το παιχνίδι, αλλα συστήματα κανόνων ή ακόμα και στη δημιουργία ενός καινούργιου κόσμου που θα παρουσιάζει πρωτοτυπία σε σχέση με αυτούς που ξέρουμε εκεί εξω. Αυτά τα ολίγα για αρχή. Θα ήθελα να ακούσω την αποψη σας. Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Με εκτίμηση,
Back to top Go down
Brave Tales
Webmaster
Webmaster
Brave Tales


Posts : 390
Points : 5154
Reputation : 0
Join date : 2011-12-21
Age : 37
Location : At home

Character sheet
Character: Anyone
Level: 6
Class/Kit: Assassin

Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10Fri Dec 30, 2011 8:34 am

Καλησπέρα και σε εσένα SnowRust και καλώς ήρθες εκμέρους όλων μας... Η γνώμη μου πάνω στα λεγόμενλα σου είναι ότι ο κόσμος αυτός είχε εξαρχής κάτι πολύ πρωτότυπο που δεν είχαν οι άλλοι. (Όπως είπες κι εσύ) είχε ένα τέλος αλλά δεν είχε αρχή... Εμένα όλο αυτό μου έδωσε μια ιδέα να δοκιμάσω κάτι. Αν πετύχαινε θα έμπενα στον κόσμο (ή θα ζήταγα άδεια να μπώ, όπως και έκαν άλλωστε) και θα ασχολιόμουν όπως οι υπόλιποι DMs. Αν δεν πετύχαινε θα έφτιαχνα κάτι άλλο. Η ιδέα μου ήταν η εξής: Έφτιαξα κι εγώ έναν μικρό κόσμο/ύπειρο/νησί στο οποίο έβαλα ένα σχετικό τέλος. Μετά έβαλα του παίχτες να παίξουν μέσα στον κόσμο αυτό από την αρχή και τους έδωσα το δικαίωμα της ελεύθερης βούλησης να κάνουν ότι τους καπνίσει, όπως τους καπνίσει για να δώ πως θα εξελυσόντουσαν τα πράγματα και αν θα έφταναν (χωρίς την δική μου παρέμβαση/υποχρεοτική καθοδήγηση/πορεία) στο επιθυμιτό τέλος (αυτό που είχα ορίσει)... Σας λέω αλήθεια και μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιάζω, είδα μια σειρά γεγωνότων και μια ιστορία, που εγώ δεν θα μπορούσαν να φανταστώ καλύτερη, να εξελησεται μπροστά στα μάτια μου και να καταλήγει εκεί που είχα ορίσει εξαρχής. Την ιστορία αυτή την ξεδήπλωσαν μερικοί παίχτες, χωρίς να έχουν ιδέα περι τίνος πρόκειται, με τα όσα επέλεξαν να κάνουν, να πούν κλπ. Λες και ήταν η μοίρα τους να το κάνουν ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Έτσι, γνωρίζοντας λίγα πράγματα για τον κόσμο σου, αποφάσισα να ασχολήθώ μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο. Και είμαι σίγουρος, ότι, πέρα από 5/10 standar πράγματα, όλα τα υπόλοιπα θα είναι δουλειά των παιχτών να φτάσουν τον κόσμο εκεί που τον άρχησες εσύ (στο μέλον) και θα τα καταφέρουν χωρίς καμία παρέμβαση των DMs. Με αποτέλεσμα να καταλήξουμε σε έναν άρτιο και ολοκληρωμένο κόσμο προσθέτοντας σε αυτόν και νέα settings και νέες κλασεις και νέα kits και πολλά άλλα που κατά καιρούς μας κατεβαίνουν στο κεφάλι, πράγαματα που ακόμα δεν υπάρχουν στους κόσμους του D&D και ίσως κάποια μέρα να μπορούν να υπάρχουν official και κατοχειρωμένα για όλο τον κόσμο.
Back to top Go down
https://d100.rpg-board.net
Sponsored content





Ο σκοπός του φόρουμ. Empty
PostSubject: Re: Ο σκοπός του φόρουμ.   Ο σκοπός του φόρουμ. Minicl10

Back to top Go down
 
Ο σκοπός του φόρουμ.
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
5/10s & Brave Tales :: Fantasy RPG (Pen & Paper) :: Dungeons & Dragons-
Jump to: